9 نکته کاربردی استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون داخلی ارسال دیدگاه

طراحی دکوراسیون داخلی

در گذشته، فضای داخلی به‌طور غریزی به عنوان بخشی از پروسه ساختمان بود. حرفه طراحی داخلی نتیجه‌ای از توسعه جامعه و معماری می‌باشد. استفاده مؤثر از فضا، رفاه استفاده کننده و طراحی عملکردی به توسعه حرفه‌ای طراحی داخلی امروزی کمک کرده است. استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی یکی از فاکتورهای مهم است که لازم است در انتخاب آن نکاتی رعایت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره در این مطلب با ما همراه باشید.

جامعه طراحان داخلی آمریکا، طراح داخلی را این چنین تعریف می‌کند: «متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با کارایی و عملکرد بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است.»
طراحی داخلی مستلزم آن است که تأکید بر برنامه‌ریزی، طراحی کاربردی و استفاده مؤثر از فضا، در مقایسه با تزئین فضای داخلی بیشتر باشد. طراح داخلی می‌تواند تنظیم فاصله‌های طرح اولیه در داخل یک ساختمان و  مسائل فنی مانند آکوستیک، نور، دما، و … را انجام دهد.

فرش های دستباف در بازار تبریز
فرش های دستباف در بازار تبریز

در طراحی داخلی سبک‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. دو سبک معروف و پراستفاده که در کشور ما نیز کاربرد زیادی دارند عبارتند از : سبک مدرن و سبک کلاسیک

فرش دستباف

قالی یا فرش نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در برخی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. در اینجا بحث ما درباره فرش دستباف است. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود.

در مورد تاریخ پیدایش فرش اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی با توجه به آثار باستانی و کشفیات بشر، ثابت شده‌است که هنرهایی نظیر سبد بافی، نمد بافی، زیلو بافی، جاجیم بافی و گلیم بافی همه و همه مقدمه‌ای بر پیدایش هنر قالی بافی بوده‌ است. فرش‌های نخستین دارای طرحهای ساده و ابتدایی و شکسته و عمدتا ذهنی بافت بوده‌ است که جنبه استفاده روزمره داشته‌اند. پیدایش اولین فرش برمیگردد به فرشی به نام پازیریک که در کوههای سیبری در سال ۱۹۴۹ توسط پروفسور رودنکو کشف گردید. با توجه به این نمونه عملی، ثابت شد که مهد هنر فرش بافی در ایران بوده‌است.

بازار فرش دستباف تبریز
بازار فرش دستباف تبریز

با توجه به نمونه‌های عالی باقی مانده از دوران صفویه باید گفت که اوج هنر در ایران خصوصاً هنرهایی مثل کاشیکاری، قالیبافی منقش کاری در این دوران بوده و در این دوران به اوج شکوفایی خود رسیدهاست.

این مطلب را نیز بخوانید : تابلو فرش سردرود و تاریخچه آن

استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی

فرش دستباف یکی از عناصر دکوراتیو مهم و ضروری است که در طراحی داخلی تاثیر زیاد و چشم گیری دارد. فرش های دستباف ایرانی به دلیل منحصر بفرد بودن طرح و نقش، از محبوبیت بالایی در بین کشورهای سراسر دنیا برخوردار هستند.

به گزارش آرازفرش به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، مارتین برودنیزکی (متخصص طراحی داخلی) از فرش دستباف برای ایجاد فضایی آرام در هتل بکمن نیویورک استفاده کرد.

استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون هتل بکمن نیویورک
فرش دستباف در دکوراسیون هتل بیکمن نیویورک

هتل Beekman در محله منهتن در نزدیکی پل Memorial & Brooklyn واقع شده است.

فرش های دستباف ایرانی، در همه جای دنیا به عنوان عضوی جدانشدنی و فوق العاده لوکس در دکوراسیون داخلی به شمار می روند. اکثر طراح ها از فرش در دکوراسیون داخلی برای افزودن فوت نهایی خود استفاده می کنند و جایگاه ویژه آن در زمینه طراحی کلاسیک غیرقابل انکار است.

در اغلب موارد ایجاد یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون وجود فرش ایرانی کاری سخت و غیر ممکن است. یکی از مزیت های فرش های ایرانی ، تنوع بسیار زیاد در طرح و نقش و همچنین اندازه های آن میباشد چراکه دست شما را در انتخاب باز میگذارد ، کافیست نوع دکوراسیون مورد نظرتان را مشخص کنید تا با توجه به آن یکی از انواع فرش های ایرانی را تهیه نمایید.

نکاتی درباره انتخاب فرش در دکوراسیون داخلی

استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی یکی از فاکتورهای مهم است که لازم است در انتخاب آن نکاتی رعایت شود.

اندازه فرش

بر خلاف تصور خیلی از افراد استفاده از فرش های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد. برای مثال سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را بگونه ای انتخاب نمایید که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی آن بیاید. یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت پایتان بر روی آن قرار گیرد.

استفاده از فرش دستباف ایرانی در لابی هتل بکمن نیویورک
استفاده از فرش دستباف ایرانی در لابی هتل بیکمن نیویورک

خالی گذاشتن برخی از فضاهای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید چراکه وجود فضای خالی مناسب ، سبب بزرگ تر و زیباتر شدن خانه تان خواهد شد.

انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در قسمت غذاخوری از انتخاب فرش هایی که الگوی مرکزی دارند بپرهیزید چرا که طرح آن در زیر میز پنهان شده و دیده نمی شود. بنابراین بهتر است فرشی باشد که مرکز آن ساده و اطراف آن طرح دار باشد و یا الگوی تکرار شونده در کل سطح آن دیده شود.

انتخاب فرش راهرو ها

اگر قصد دارید فضای راهروی خود را فرش کنید از آنجاییکه دکوراسیون داخلی راهرو ها کمتر به چشم می آید بهتر است از فرش هایی با طرح های شلوغ و ممتد بهره بگیرید.

انتخاب فرش همسو با سبک طراحی فضا

اگر شما سعی دارید برای اتاقی که به طور کامل طراحی شده فرش مناسبی انتخاب کنید، مطمئن شوید رنگ و طرح دیوار و سایر اثاثیه با رنگ فرش به رقابت نپردازند. اگر فضای شما مینیمالیستی و خنثی طراحی شده ، می توانید از فرشی با طرح و الگوی خاص که جلب توجه می کند استفاده کنید. به طور کلی بهتر است فرش های ساده و تک رنگ با رنگ ثانویه مبل های طرح دار و مبل تک رنگ ، با رنگ ثانویه فرش طرح دار مطابقت داشته باشد.

فرش های دستباف در دکوراسیون هتل بیکمن نیویورک
فرش های دستباف در دکوراسیون لابی هتل بیکمن نیویورک

استفاده از رنگ های روشن در فضاهای کوچک

این نکته که رنگ های روشن ، فضا را بزرگ تر جلوه می دهند در مورد فرش ها نیز صادق است. اگر فضای مربعی و کوچک دارید از فرشی با رنگ روشن استفاده کنید.

استفاده از رنگ های مکمل فرش در دکوراسیون

استفاده از رنگهای مکمل روش بسیار مناسبی برای زیبا تر کردن فضا میباشد ، برای این منظور می توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان سایر وسایل مانند کوسن های مبلمان و یا پرده را با رنگ های مکمل آن تهیه نمایید.

ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد ، بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر فرشی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد. اگر در خانه خود بیشتر از رنگ های روشن استفاده کردید و بافت و طرح کمی در وسایلتان وجود دارد ، بهترین انتخاب میتواند یک فرش با رنگ های تیره ی غالب و طرح و نقش های نسبتا بزرگ باشد.

انتخاب فرش مناسب با سبک زندگی

فرهنگ و سبک زندگی شما عامل تاثیرگذار دیگریست. در انتخاب نوع و رنگ فرش ، اگر عادت دارید با کفش بیرون در خانه رفت و آمد داشته باشید و یا میهمانی هایتان به گونه ایست که اکثرا با کفش بر روی فرش پا میگذارند و یا اگر کودک نوپایی دارید بهتر است فرشی انتخاب کنید که طیف رنگی آن تیره و سایز آن کوچک باشد. چرا که علاوه بر دیرتر نشان دادن کثیفی ، شستشوی آسان تری نیز خواهد داشت.

 

 

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *