۹ نکته مهم درباره نصب تابلو فرش دستباف ارسال دیدگاه

در این مطلب قصد داریم ۹ نکته مهم که هنگام استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی و نصب تابلو فرش در منزل باید رعایت کنید را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی

از زمان های قدیم فضای داخلی ساختمان به عنوان بخشی از پروسه ساختمان قرار داده می‌شود. حرفه طراحی داخلی نتیجه‌ای از توسعه فرهنگ جامعه و معماری می‌باشد. امروزه استفاده مؤثر از فضا، رفاه استفاده کننده و طراحی عملکردی باعث توسعه حرفه ای طراحی داخلی شده است. نصب تابلو فرش در دکوراسیون داخلی به متدی جدید و رایج برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون تبدیل شده است.

طراح داخلی را جامعه طراحان داخلی آمریکا اینچنین تعریف می‌کند : متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با کارایی و عملکرد بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است.
در طراحی داخلی، تنظیم فاصله‌های طرح اولیه در داخل یک ساختمان و مسائل فنی مانند آکوستیک (دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا)، نور، دما، و … در نظر گرفته می‌شود.

در طراحی داخلی سبک‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. دو سبک پراستفاده در کشور ما عبارتند از : سبک مدرن و سبک کلاسیک

استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی
استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی

تابلو فرش دستباف

بافت فرش با طرح های تصویری در رج شمارهای بالا در ابعاد کوچکتر، فرش را از حالت زیرانداز خارج و آن را همچون آویزی تزئینی با عنوان تابلو فرش مطرح نمود.

تابلو فرش به فرش‌هایی گفته می‌شود که معمولاً جنبه تزیینی دارند. این فرش‌ها همانند تابلو قاب شده و بر روی دیوار نصب می گردد. و به دو نوع دست بافت و ماشینی تقسیم می گردد. ایران در زمره یکی از بزرگترین تولید کنندگان تابلو فرش دستباف در دنیا میباشد. عمده تولیدات تابلو فرش در سردرود تبریز (که به پایتخت تابلوفرش جهان شهرت دارد) انجام می‌شود. در سال ۱۳۹۱ رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست ملی، از ثبت هنر بافت تابلو فرش سردرود در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور خبر داد.

نکات استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی

نصب تابلو فرش یکی از شیوه های بسیار عالی برای زیبا کردن خانه و اتاق هاست اما چیدمان قاب می تواند کار سختی باشد. در اینجا نکاتی که برای نصب قاب تابلو فرش به بهترین شکل باید در نظر داشته باشید را ذکر میکنیم.

۱- مدرن یا کلاسیک

تابلو فرش ها را متناسب با دکوراسیون منزلتان انتخاب کنید. اکنون در معماری‌های جدید به طرح شکسته یا نیم دایره علاقمندی نشان داده می‌شود. اگر فضای منزل شما این گونه است و وسایلتان را به صورت نامتقارن چیده‌اید این مهم را در نظر گرفته و در نصب تابلو فرش دقت نمایید. متخصصان معتقدند در عدم تقارن نیز زیبایی‌هایی هست و به اصطلاح در عدم تقارن نیز تقارنی وجود دارد.

۲- بالای مبل

برای نصب تابلوفرش در اتاق پذیرایی بهتر است که آنها را پشت سر کاناپه اصلی یا روی بزرگ ترین دیوار نصب کنید تا بیش تر به چشم بیاید. لیندا کریسولو (متخصص طراحی داخلی) می‌گوید مرکز تصویر باید هم سطح چشم باشد. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که در خانواده ای که قد اعضای آن متفاوت است، ارتفاع تابلو باید با چشم چه کسی تنظیم شود؟!

بهترین کار برای اطمینان از اینکه تابلو شما در ارتفاع مناسب قرار دارد این است که آن را به اندازه پهنای یک دست (یک وجب) بالا تر از کاناپه نصب کنید. یعنی تقریبا مرکز هر تابلو باید حدود ۱۵۰ سانتیمتر با سطح زمین فاصله داشته باشد.

اگر تابلو در محلی نصب می شود که معمولاً در آنجا می ایستید، مانند راهروها یا نزدیک در ورودی، بهتر است تابلو را کمی بالاتر از ارتفاع ۱۵۰ تا ۱۶۵ سانتیمتر نصب کنید، بویژه اگر سقف کمی بلند باشد.

نصب تابلو فرش بالای کاناپه
نصب تابلو فرش بالای کاناپه

۳- در مقیاس

یکی از مشکلات معمول در نصب تابلو بالای کاناپه یا میز این است که در مقیاس مناسب قرار نمی گیرد. فرش هایی در سایز های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ، تناسب چیدمان را به هم می‌زنند. کریسولو می گوید : «مطمئن شوید که اندازه قاب کمتر از دو سوم اندازه کاناپه یا میز باشد.» برای مثال، اگر کاناپه ۲۷۰ سانتیمتر طول داشته باشد قابی که بالای آن نصب می کنیم باید ۱۸۰ سانتیمتر یا کمتر پهنا داشته باشد.

توجه کنید که تابلوهای کوچک برای نصب در بالای مبل چندان مناسب نیستند.

نصب تابلو فرش های عمودی برای دیوار های عریض انتخاب مناسبی نیست. بهتر است برای دیوارهای عریض از تابلو فرش های افقی و عرض زیاد استفاده شود. تابلو فرش های عمودی نیز برای راهرو ها، پاگرد ها و ستون ها مناسب هستند.

۴- تراز کردن

چیدمان نصب تابلو های متفاوت در اتاق می تواند مشکل باشد، بویژه هنگامی که دیوار ها، درها، و یا پنجره ها بین تابلو ها فاصله بیاندازند. کریسولو می گوید هنگامی که تابلو ها را در اتاق نصب می کنید سعی نکنید که پایین و بالای فرم ها تراز باشند. کافی است که در حد متوسط تراز باشند.

۵- ایجاد توازن دیداری

وقتی چندین تابلو را گروهی نصب می‌کنید، توازن دیداری بسیار مهم است. کریسولو می گوید در چیدمان گروهی، تابلو های سنگین و بزرگ را در سمت چپ قرار دهید. بدلیل اینکه دید از سمت چپ شروع می شود توازن را باید برقرار کرد. اگر تابلو هایتان زوج هستند بزرگترین تابلوفرش را در وسط نصب کنید. با این حال، سعی کنید در یک دیوار تنها از یک تابلو فرش استفاده نمایید.

نکات نصب تابلو فرش دستباف در منزل
نکات نصب تابلو فرش دستباف در منزل

۶- ایجاد تضاد رنگی

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد. بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر، طرحی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد. تابلوفرش های طرح مجلسی، گل، مینیاتور و برخی منظره ها به دلیل تنوع رنگی بالایی که دارند میتوانند برای ایجاد تضاد رنگی مورد استفاده قرار بگیرند. تابلو فرش های طرح آیه و برخی منظره ها میتوانند تم رنگی یکدستی داشته باشد که میتوانید برای ست کردن با تم رنگی دکوراسیونتان از آنها استفاده کنید. همچنین میتوانید رنگ قاب تابلو فرش را با رنگ کاغذ دیواری یا رنگ کاناپه هایتان ست کنید.

۷- نورپردازی

در صورتی که تابلو فرشتان را در جای کم نوری از خانه نصب کرده اید، میتوانید برای جلوه دادن و درخشندگی تابلو فرش از لامپ های هالوژنی استفاده کنید. لامپ های هالوژنی با گیره ای به بالای قاب تابلو فرش وصل شده و قابلیت تنظیم محل تابش نور را دارند. شما میتوانید لامپ ها را به بخش هایی از تابلو فرش که از ابریشم بافته شده است تنظیم کنید تا تابلوفرش درخشندگی و جذابیت خاصی پیدا کند.

استفاده از لامپ های هالوژنی روی تابلو فرش
استفاده از لامپ های هالوژنی روی تابلو فرش

۸- نصب تابلو فرش به سبک های مختلف

مطمئن شوید که چیدمان شما با سبک دکوراسیونتان هماهنگی داشته باشد . کریسولو می‌گوید چیدمان متقارن خیلی سنتی یا رسمی هستند. نامتقارن بودن مدرن است. همچنین به تصویر و فرم آن نیز نگاه کنید. برای اتاق های مدرن از تابلو های بزرگ استفاده کنید.

۹- نحوه نصب تابلو فرش

قبلا در این باره مطلبی را منتشر کرده ایم که هم نحوه نصب فرش در قاب چوبی و هم نحوه نصب قاب تابلو فرش به دیوار را آموزش داده ایم. برای مطالعه این آموزش به صفحه زیر مراجعه کنید :

آموزش تصویری نصب فرش در قاب تابلو فرش و نصب آن روی دیوار

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *