گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز https://arazfarsh.com فروشگاه اینترنتی تابلو فرش دستباف آراز فرش تبریز سردرود Tue, 09 Feb 2021 07:26:19 +0000 fa-IR hourly 1 https://arazfarsh.com/wp-content/uploads/2018/03/cropped-favicon-5-1-32x32.png گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز https://arazfarsh.com 32 32 نمونه تابلو فرش های نصب شده https://arazfarsh.com/portfolio https://arazfarsh.com/portfolio#respond Tue, 09 Feb 2021 07:26:19 +0000 https://arazfarsh.com/?p=8187 در این صفحه نمونه کار های فروخته شده و نصب شده در خانه مشتریان آرازفرش تبریز را مشاهده میکنید. این عکس ها فقط تعداد محدودی از نمونه تابلو فرش های

نوشته نمونه تابلو فرش های نصب شده اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
در این صفحه نمونه کار های فروخته شده و نصب شده در خانه مشتریان آرازفرش تبریز را مشاهده میکنید.

این عکس ها فقط تعداد محدودی از نمونه تابلو فرش های نصب شده هستند که توسط مشتریان به آرازفرش ارسال شده اند.

تابلو فرش نصب شده تاج گذاری سلیمان در خانه مشتری
تابلو فرش نصب شده تاج گذاری سلیمان در خانه مشتری

 

تابلو فرش نصب شده تاج گذاری حضرت سلیمان در خانه مشتری
تابلو فرش نصب شده تاج گذاری حضرت سلیمان در خانه مشتری

 

تابلو فرش طرح گل لاله نصب شده در خانه مشتری
تابلو فرش طرح گل لاله نصب شده در خانه مشتری

 

تابلو فرش طرح رقص نصب شده در خانه مشتری
تابلو فرش طرح رقص نصب شده در خانه مشتری

 

تابلو فرش طرح بازار قاهره مصر نصب شده در خانه مشتری
تابلو فرش طرح بازار قاهره مصر نصب شده در خانه مشتری

اگر شما نیز از خریداران تابلو فرش از آرازفرش هستید، میتوانید پس از نصب تابلو فرش در خانه خود، عکس آن را برای ما ارسال کنید تا در این صفحه قرار گیرد.

همچنین میتوانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را درباره تابلو فرش های خریداری شده از آرازفرش، در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

 

نوشته نمونه تابلو فرش های نصب شده اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/portfolio/feed 0
نگاهی نو به هنری کهن https://arazfarsh.com/%d9%87%d9%86%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%87%d9%86-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81 https://arazfarsh.com/%d9%87%d9%86%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%87%d9%86-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81#respond Tue, 08 Dec 2020 16:03:46 +0000 https://arazfarsh.com/?p=8042 امروزه علاقه و تعصب خود را نسبت به هنری کهن و با ارزش از دست داده ایم در این نوشته نگاهی متفاوت به هنرصنعت فرش و تابلو فرش دستباف می‌اندازیم.

نوشته نگاهی نو به هنری کهن اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
متاسفانه امروزه علاقه و تعصب خود را نسبت به هنری کهن و با ارزش از دست داده ایم. افسوس که به یاد نداریم که فرش دستباف، این یادگار گذشتگان، روزگاری چه نقشی در زندگی ما داشته است. در این نوشته میخواهیم نگاهی متفاوت به هنر-صنعت فرش و تابلو فرش دستباف داشته باشیم.

فرش های دستباف تمام ابریشم
فرش های دستباف تمام ابریشم

ارزش بالای فرش دستباف ایران

تصاویر فرش های آویخته بر دیوار کلیساها و یا سالن های حکومتی در قرون وسطی و فرش هایی که از طرف دربار صفوی در مراسم عروسی پسر پادشاه لهستان هدیه شد. یا فرش هایی که شاه طهماسب ارمغان مساجد نوساخته استانبول در زمان حکومت عثمانی کرد. باید بپذیریم که این‌ها یادگارهایی مربوط به تاریخ است و شاید نباید فکر کرد که این فقط نشانه های کوچکی از توانایی ارزشمندی بوده است که ایرانیان داشتند. ما اکنون فراموش کرده ایم که فرش در حیات اجتماعی ما چه نقشی داشت و چه پشتوانه ای به حساب می آمد .

قالی و قالیچه های زربافت که فخر مکان های اشرافی بود. عنوان تاجر و دارنده فرش اعتبار بالایی حساب می‌آمد. چه آسان از یاد بردیم که چه بناهایی با بهای فرش سر برآسمان برداشت. چگونه فرش دستباف خرج عروسی و عزا و سفر حج می‌شد و به عنوان مهریه و جهیزیه و شیربهاء به پیوندهای ازدواج و زندگی زوج‌های جوان اعتبار می داد.

جلوه و جلال عروسی و عزا بر سینه دیوارها و پوشش تخته حوض خانه ها بود. روستاهائی که با فرش حیات داشتند. روستائیانی که خرج سالانه خویش را با بافت قالیچه ای تامین می کردند. و همه این‌ها سوای آن شهرت و غروری است که برای ایرانیان به عنوان بافندگان یکی از زیباترین و با ارزش ترین تولیدات سنتی و هنری به ارمغان آورده بود . چرا چنین شد؟ چرا قدر آنرا ندانستیم ؟ آیا حق این بود که این داشته‌ی با ارزش ملی را به این روز بیاندازیم؟

بازار فرش دستباف تبریز
بازار فرش دستباف تبریز

بهانه های بی توجهی به فرش و تابلو فرش دستباف

نباید فکر کنیم که فرش دستباف، سنتی کهنه است و با آمدن تمدن و صنعت و فرش های ماشینی و فانتزی به ناچار رفتنی است. فرش با تمدن چه کار دارد، در کدام دوره تاریخی در گذشته و حال وآینده بشر بدون فرش قابل تصور است. بازار های جدید و رقبای جدید و تولید کننده های جدید نیز همه حکایت از افزایش کاربرد فرش دارند.

نگوییم که کف پوش های متنوع و تابلوفرش های ماشینی می توانند جای فرش ( فرش دستباف و یا تابلو فرش ) را بگیرند. کسانی که طرفدار فرش ایرانند می‌دانند که چه چیز می‌خواهند. فرش ایران فقط کف پوش نیست. فرش ایران صاحب هویت و شناسنامه است و خواستاران هویت و فرهنگ همواره در جهان وجود دارند. فرش و تابلو فرش ایران صاحب فرهنگ ناب خالص انسانی و زیباست. انسان گرفتار در هجوم تمدن این زمان هر روزه نیاز بیشتری به این هنر انسانی و زیبا پیدا می کند.

نباید تغییر ذوق و سلیقه و مشکلات گمرک را بهانه کنیم. این بهانه ها امروز کمتر راه به جایی می‌برد و این ما بودیم که ارزش و اهمیت هنر خویش را دست کم گرفتیم. اکنون فرش دستباف دچار بحرانی شده است که دور از انتظار نبود. اما شاید این اتفاق مبارکی در این دوره سخت است که برای فرش دریچه هایی باز می شود. دریچه هایی که به همان دلیل بی اهمیت شمردن و بی بها شمردن فرش آنها را برروی فرش و تابلو فرش دستباف بسته ایم.

فروشگاه فرش و تابلو فرش دستباف
فروشگاه فرش و تابلو فرش دستباف

دفاع از هنر توسط هنردوستان

شک نداریم که دراین سرزمین انسان های فرهنگی و هنردوست و هنرشناسی هستند که به فرش عشق می ورزند. عکاسان، سینماگران، نقاشان و حتی نویسندگان بسیاری که فرش دستمایه اندیشه و ذهن آنان در کار هنری بوده است. حتی تجار و تولید کنندگان و مجموعه داران برجسته ای که عشق و زیبایی را با گرد آوردن نمونه های بی‌همتایی از فرش های مناطق مختلف ایران معنا کرده اند. چرا این افراد  دردفاع از فرش سخن نمی گویند؟! آیا این کوتاهی از آنان است یا از ما که هرگز فرش را جز یک کالای مصرفی تلقی نکردیم.

به هرحال شاید بحران پیش آمده را فرصتی تلقی کنیم برای زدن پلی بین هنرمندان بزرگ خارجی از پیشروترین آنان در هنرهای مدرن نظیر پل کله و موندریان و وازارلی تا نسل اندکی قبل تر نظیر سزان و ماتیس و گوگن حسرت مندانه در جاذبه نقوش دلفریب و رنگ های زیبای مینیاتور ها و فرش های ایرانی غوطه خورده اند.

به فراموشی سپردن فرش ایران در بازارهای خارجی

به گزارش آرازفرش به نقل از ایرنا، «رضی میری» در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفت : یک نکته اساسی در بازار فرش این است که «مشاهده فرش» بازار ایجاد می کند. به عبارتی دیگر فرش باید در ویترین ها قابل مشاهده باشد تا مشتری را به سمت خود جذب کند.

وی ادامه داد: در بحران اقتصادی اروپا که ۱۰ سال پیش رخ داد، قدرت خرید اروپایی‌ها کم شد و مردم اروپا به دلیل خراب شدن وضعیت اقتصادی، دست از خرید فرش دستباف کشیدند.

بازار سرپوشیده فرش تبریز
بازار سرپوشیده فرش تبریز

این تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف ایران، افزود: در این شرایط، یک عده از فعالان بازار فرش کالاهای خود را حراج کردند و از این طریق پول کلانی نصیبشان شد.

میری اضافه کرد: در کنار بحران اقتصادی و اتفاق‌هایی که به دنبال آن رخ داد، یک مسئله دیگر هم بازار فرش را کمرنگ کرد. در این دوره زمانی، سن فعالان بازار تک‌فروشی فرش در اروپا به ۵۰ تا ۷۰ سال رسید و کم‌کم بازنشسته شدند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: به دنبال این اتفاق‌ها، مغازه‌های تک‌فروشی فرش از خیابان‌ها جمع شدند. بنابراین، این امکان که مردم عصرها با فرش و تابلوفرش دستباف ارتباط بصری پیدا کنند و گهگاه با کنجکاوی وارد مغازه شوند و از سر سیری فرش خرید کنند، دیگر منتفی است چون دیگر آن مغازه‌ها وجود ندارند. این شرایط اگر ادامه پیدا کند و از یک نسل عبور کنیم، نسل بعد دیگر نمی‌داند فرش دستباف ایرانی چیست.

بی هیچ تردیدی گره کور فرش ایران را یک همت جمعی با تحلیل و بررسی تمام توانایی های هنری و اقتصادی و اجتماعی حل خواهد کرد.

نوشته نگاهی نو به هنری کهن اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d9%87%d9%86%d8%b1%db%8c-%da%a9%d9%87%d9%86-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81/feed 0
۹ نکته مهم درباره نصب تابلو فرش دستباف https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81 https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81#respond Sat, 21 Nov 2020 13:00:16 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7930 نوشته ۹ نکته مهم درباره نصب تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
در این مطلب قصد داریم ۹ نکته مهم که هنگام استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی و نصب تابلو فرش در منزل باید رعایت کنید را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی

از زمان های قدیم فضای داخلی ساختمان به عنوان بخشی از پروسه ساختمان قرار داده می‌شود. حرفه طراحی داخلی نتیجه‌ای از توسعه فرهنگ جامعه و معماری می‌باشد. امروزه استفاده مؤثر از فضا، رفاه استفاده کننده و طراحی عملکردی باعث توسعه حرفه ای طراحی داخلی شده است. نصب تابلو فرش در دکوراسیون داخلی به متدی جدید و رایج برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون تبدیل شده است.

طراح داخلی را جامعه طراحان داخلی آمریکا اینچنین تعریف می‌کند : متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با کارایی و عملکرد بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است.
در طراحی داخلی، تنظیم فاصله‌های طرح اولیه در داخل یک ساختمان و مسائل فنی مانند آکوستیک (دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا)، نور، دما، و … در نظر گرفته می‌شود.

در طراحی داخلی سبک‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. دو سبک پراستفاده در کشور ما عبارتند از : سبک مدرن و سبک کلاسیک

استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی
استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی

تابلو فرش دستباف

بافت فرش با طرح های تصویری در رج شمارهای بالا در ابعاد کوچکتر، فرش را از حالت زیرانداز خارج و آن را همچون آویزی تزئینی با عنوان تابلو فرش مطرح نمود.

تابلو فرش به فرش‌هایی گفته می‌شود که معمولاً جنبه تزیینی دارند. این فرش‌ها همانند تابلو قاب شده و بر روی دیوار نصب می گردد. و به دو نوع دست بافت و ماشینی تقسیم می گردد. ایران در زمره یکی از بزرگترین تولید کنندگان تابلو فرش دستباف در دنیا میباشد. عمده تولیدات تابلو فرش در سردرود تبریز (که به پایتخت تابلوفرش جهان شهرت دارد) انجام می‌شود. در سال ۱۳۹۱ رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی در فهرست ملی، از ثبت هنر بافت تابلو فرش سردرود در فهرست میراث ناملموس آثار ملی کشور خبر داد.

نکات استفاده از تابلو فرش در دکوراسیون داخلی

نصب تابلو فرش یکی از شیوه های بسیار عالی برای زیبا کردن خانه و اتاق هاست اما چیدمان قاب می تواند کار سختی باشد. در اینجا نکاتی که برای نصب قاب تابلو فرش به بهترین شکل باید در نظر داشته باشید را ذکر میکنیم.

۱- مدرن یا کلاسیک

تابلو فرش ها را متناسب با دکوراسیون منزلتان انتخاب کنید. اکنون در معماری‌های جدید به طرح شکسته یا نیم دایره علاقمندی نشان داده می‌شود. اگر فضای منزل شما این گونه است و وسایلتان را به صورت نامتقارن چیده‌اید این مهم را در نظر گرفته و در نصب تابلو فرش دقت نمایید. متخصصان معتقدند در عدم تقارن نیز زیبایی‌هایی هست و به اصطلاح در عدم تقارن نیز تقارنی وجود دارد.

۲- بالای مبل

برای نصب تابلوفرش در اتاق پذیرایی بهتر است که آنها را پشت سر کاناپه اصلی یا روی بزرگ ترین دیوار نصب کنید تا بیش تر به چشم بیاید. لیندا کریسولو (متخصص طراحی داخلی) می‌گوید مرکز تصویر باید هم سطح چشم باشد. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که در خانواده ای که قد اعضای آن متفاوت است، ارتفاع تابلو باید با چشم چه کسی تنظیم شود؟!

بهترین کار برای اطمینان از اینکه تابلو شما در ارتفاع مناسب قرار دارد این است که آن را به اندازه پهنای یک دست (یک وجب) بالا تر از کاناپه نصب کنید. یعنی تقریبا مرکز هر تابلو باید حدود ۱۵۰ سانتیمتر با سطح زمین فاصله داشته باشد.

اگر تابلو در محلی نصب می شود که معمولاً در آنجا می ایستید، مانند راهروها یا نزدیک در ورودی، بهتر است تابلو را کمی بالاتر از ارتفاع ۱۵۰ تا ۱۶۵ سانتیمتر نصب کنید، بویژه اگر سقف کمی بلند باشد.

نصب تابلو فرش بالای کاناپه
نصب تابلو فرش بالای کاناپه

۳- در مقیاس

یکی از مشکلات معمول در نصب تابلو بالای کاناپه یا میز این است که در مقیاس مناسب قرار نمی گیرد. فرش هایی در سایز های خیلی کوچک یا خیلی بزرگ، تناسب چیدمان را به هم می‌زنند. کریسولو می گوید : «مطمئن شوید که اندازه قاب کمتر از دو سوم اندازه کاناپه یا میز باشد.» برای مثال، اگر کاناپه ۲۷۰ سانتیمتر طول داشته باشد قابی که بالای آن نصب می کنیم باید ۱۸۰ سانتیمتر یا کمتر پهنا داشته باشد.

توجه کنید که تابلوهای کوچک برای نصب در بالای مبل چندان مناسب نیستند.

نصب تابلو فرش های عمودی برای دیوار های عریض انتخاب مناسبی نیست. بهتر است برای دیوارهای عریض از تابلو فرش های افقی و عرض زیاد استفاده شود. تابلو فرش های عمودی نیز برای راهرو ها، پاگرد ها و ستون ها مناسب هستند.

۴- تراز کردن

چیدمان نصب تابلو های متفاوت در اتاق می تواند مشکل باشد، بویژه هنگامی که دیوار ها، درها، و یا پنجره ها بین تابلو ها فاصله بیاندازند. کریسولو می گوید هنگامی که تابلو ها را در اتاق نصب می کنید سعی نکنید که پایین و بالای فرم ها تراز باشند. کافی است که در حد متوسط تراز باشند.

۵- ایجاد توازن دیداری

وقتی چندین تابلو را گروهی نصب می‌کنید، توازن دیداری بسیار مهم است. کریسولو می گوید در چیدمان گروهی، تابلو های سنگین و بزرگ را در سمت چپ قرار دهید. بدلیل اینکه دید از سمت چپ شروع می شود توازن را باید برقرار کرد. اگر تابلو هایتان زوج هستند بزرگترین تابلوفرش را در وسط نصب کنید. با این حال، سعی کنید در یک دیوار تنها از یک تابلو فرش استفاده نمایید.

نکات نصب تابلو فرش دستباف در منزل
نکات نصب تابلو فرش دستباف در منزل

۶- ایجاد تضاد رنگی

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد. بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر، طرحی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد. تابلوفرش های طرح مجلسی، گل، مینیاتور و برخی منظره ها به دلیل تنوع رنگی بالایی که دارند میتوانند برای ایجاد تضاد رنگی مورد استفاده قرار بگیرند. تابلو فرش های طرح آیه و برخی منظره ها میتوانند تم رنگی یکدستی داشته باشد که میتوانید برای ست کردن با تم رنگی دکوراسیونتان از آنها استفاده کنید. همچنین میتوانید رنگ قاب تابلو فرش را با رنگ کاغذ دیواری یا رنگ کاناپه هایتان ست کنید.

۷- نورپردازی

در صورتی که تابلو فرشتان را در جای کم نوری از خانه نصب کرده اید، میتوانید برای جلوه دادن و درخشندگی تابلو فرش از لامپ های هالوژنی استفاده کنید. لامپ های هالوژنی با گیره ای به بالای قاب تابلو فرش وصل شده و قابلیت تنظیم محل تابش نور را دارند. شما میتوانید لامپ ها را به بخش هایی از تابلو فرش که از ابریشم بافته شده است تنظیم کنید تا تابلوفرش درخشندگی و جذابیت خاصی پیدا کند.

استفاده از لامپ های هالوژنی روی تابلو فرش
استفاده از لامپ های هالوژنی روی تابلو فرش

۸- نصب تابلو فرش به سبک های مختلف

مطمئن شوید که چیدمان شما با سبک دکوراسیونتان هماهنگی داشته باشد . کریسولو می‌گوید چیدمان متقارن خیلی سنتی یا رسمی هستند. نامتقارن بودن مدرن است. همچنین به تصویر و فرم آن نیز نگاه کنید. برای اتاق های مدرن از تابلو های بزرگ استفاده کنید.

۹- نحوه نصب تابلو فرش

قبلا در این باره مطلبی را منتشر کرده ایم که هم نحوه نصب فرش در قاب چوبی و هم نحوه نصب قاب تابلو فرش به دیوار را آموزش داده ایم. برای مطالعه این آموزش به صفحه زیر مراجعه کنید :

آموزش تصویری نصب فرش در قاب تابلو فرش و نصب آن روی دیوار

نوشته ۹ نکته مهم درباره نصب تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81/feed 0
۹ نکته کاربردی استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون داخلی https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b1-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86 https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b1-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86#respond Sat, 14 Nov 2020 16:35:25 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7923 نوشته ۹ نکته کاربردی استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون داخلی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
طراحی دکوراسیون داخلی

در گذشته، فضای داخلی به‌طور غریزی به عنوان بخشی از پروسه ساختمان بود. حرفه طراحی داخلی نتیجه‌ای از توسعه جامعه و معماری می‌باشد. استفاده مؤثر از فضا، رفاه استفاده کننده و طراحی عملکردی به توسعه حرفه‌ای طراحی داخلی امروزی کمک کرده است. استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی یکی از فاکتورهای مهم است که لازم است در انتخاب آن نکاتی رعایت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره در این مطلب با ما همراه باشید.

جامعه طراحان داخلی آمریکا، طراح داخلی را این چنین تعریف می‌کند: «متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی، با کارایی و عملکرد بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است.»
طراحی داخلی مستلزم آن است که تأکید بر برنامه‌ریزی، طراحی کاربردی و استفاده مؤثر از فضا، در مقایسه با تزئین فضای داخلی بیشتر باشد. طراح داخلی می‌تواند تنظیم فاصله‌های طرح اولیه در داخل یک ساختمان و  مسائل فنی مانند آکوستیک، نور، دما، و … را انجام دهد.

فرش های دستباف در بازار تبریز
فرش های دستباف در بازار تبریز

در طراحی داخلی سبک‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را دارند. دو سبک معروف و پراستفاده که در کشور ما نیز کاربرد زیادی دارند عبارتند از : سبک مدرن و سبک کلاسیک

فرش دستباف

قالی یا فرش نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در برخی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. در اینجا بحث ما درباره فرش دستباف است. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود.

در مورد تاریخ پیدایش فرش اطلاعات دقیقی وجود ندارد ولی با توجه به آثار باستانی و کشفیات بشر، ثابت شده‌است که هنرهایی نظیر سبد بافی، نمد بافی، زیلو بافی، جاجیم بافی و گلیم بافی همه و همه مقدمه‌ای بر پیدایش هنر قالی بافی بوده‌ است. فرش‌های نخستین دارای طرحهای ساده و ابتدایی و شکسته و عمدتا ذهنی بافت بوده‌ است که جنبه استفاده روزمره داشته‌اند. پیدایش اولین فرش برمیگردد به فرشی به نام پازیریک که در کوههای سیبری در سال ۱۹۴۹ توسط پروفسور رودنکو کشف گردید. با توجه به این نمونه عملی، ثابت شد که مهد هنر فرش بافی در ایران بوده‌است.

بازار فرش دستباف تبریز
بازار فرش دستباف تبریز

با توجه به نمونه‌های عالی باقی مانده از دوران صفویه باید گفت که اوج هنر در ایران خصوصاً هنرهایی مثل کاشیکاری، قالیبافی منقش کاری در این دوران بوده و در این دوران به اوج شکوفایی خود رسیدهاست.

این مطلب را نیز بخوانید : تابلو فرش سردرود و تاریخچه آن

استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی

فرش دستباف یکی از عناصر دکوراتیو مهم و ضروری است که در طراحی داخلی تاثیر زیاد و چشم گیری دارد. فرش های دستباف ایرانی به دلیل منحصر بفرد بودن طرح و نقش، از محبوبیت بالایی در بین کشورهای سراسر دنیا برخوردار هستند.

به گزارش آرازفرش به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، مارتین برودنیزکی (متخصص طراحی داخلی) از فرش دستباف برای ایجاد فضایی آرام در هتل بکمن نیویورک استفاده کرد.

استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون هتل بکمن نیویورک
فرش دستباف در دکوراسیون هتل بیکمن نیویورک

هتل Beekman در محله منهتن در نزدیکی پل Memorial & Brooklyn واقع شده است.

فرش های دستباف ایرانی، در همه جای دنیا به عنوان عضوی جدانشدنی و فوق العاده لوکس در دکوراسیون داخلی به شمار می روند. اکثر طراح ها از فرش در دکوراسیون داخلی برای افزودن فوت نهایی خود استفاده می کنند و جایگاه ویژه آن در زمینه طراحی کلاسیک غیرقابل انکار است.

در اغلب موارد ایجاد یک فضای کلاسیک شیک و لوکس بدون وجود فرش ایرانی کاری سخت و غیر ممکن است. یکی از مزیت های فرش های ایرانی ، تنوع بسیار زیاد در طرح و نقش و همچنین اندازه های آن میباشد چراکه دست شما را در انتخاب باز میگذارد ، کافیست نوع دکوراسیون مورد نظرتان را مشخص کنید تا با توجه به آن یکی از انواع فرش های ایرانی را تهیه نمایید.

نکاتی درباره انتخاب فرش در دکوراسیون داخلی

استفاده از فرش در دکوراسیون داخلی یکی از فاکتورهای مهم است که لازم است در انتخاب آن نکاتی رعایت شود.

اندازه فرش

بر خلاف تصور خیلی از افراد استفاده از فرش های خیلی کوچک برای فضاهایی با مساحت کم به بزرگ جلوه دادن آن کمک نخواهد کرد. برای مثال سعی کنید سایز فرش اتاق پذیرایی خود را بگونه ای انتخاب نمایید که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی آن بیاید. یا در اتاق خواب فرشی بیندازید که به محض پایین آمدن از تخت پایتان بر روی آن قرار گیرد.

استفاده از فرش دستباف ایرانی در لابی هتل بکمن نیویورک
استفاده از فرش دستباف ایرانی در لابی هتل بیکمن نیویورک

خالی گذاشتن برخی از فضاهای خانه

بهتر است برخی از فضاهای خانه خود مانند لبه دیوارها را خالی نگه دارید چراکه وجود فضای خالی مناسب ، سبب بزرگ تر و زیباتر شدن خانه تان خواهد شد.

انتخاب فرش متناسب با نوع کاربری

نوع کاربرد اتاقی که در نظر دارید نیز در انتخاب فرش آن موثر خواهد بود ، برای مثال برای اتاق ناهارخوری بهتر است از فرش هایی با طیف رنگی بیسکویتی و برای اتاق نشیمن از فرش هایی با تم رنگی خنثی استفاده نمایید. در قسمت غذاخوری از انتخاب فرش هایی که الگوی مرکزی دارند بپرهیزید چرا که طرح آن در زیر میز پنهان شده و دیده نمی شود. بنابراین بهتر است فرشی باشد که مرکز آن ساده و اطراف آن طرح دار باشد و یا الگوی تکرار شونده در کل سطح آن دیده شود.

انتخاب فرش راهرو ها

اگر قصد دارید فضای راهروی خود را فرش کنید از آنجاییکه دکوراسیون داخلی راهرو ها کمتر به چشم می آید بهتر است از فرش هایی با طرح های شلوغ و ممتد بهره بگیرید.

انتخاب فرش همسو با سبک طراحی فضا

اگر شما سعی دارید برای اتاقی که به طور کامل طراحی شده فرش مناسبی انتخاب کنید، مطمئن شوید رنگ و طرح دیوار و سایر اثاثیه با رنگ فرش به رقابت نپردازند. اگر فضای شما مینیمالیستی و خنثی طراحی شده ، می توانید از فرشی با طرح و الگوی خاص که جلب توجه می کند استفاده کنید. به طور کلی بهتر است فرش های ساده و تک رنگ با رنگ ثانویه مبل های طرح دار و مبل تک رنگ ، با رنگ ثانویه فرش طرح دار مطابقت داشته باشد.

فرش های دستباف در دکوراسیون هتل بیکمن نیویورک
فرش های دستباف در دکوراسیون لابی هتل بیکمن نیویورک

استفاده از رنگ های روشن در فضاهای کوچک

این نکته که رنگ های روشن ، فضا را بزرگ تر جلوه می دهند در مورد فرش ها نیز صادق است. اگر فضای مربعی و کوچک دارید از فرشی با رنگ روشن استفاده کنید.

استفاده از رنگ های مکمل فرش در دکوراسیون

استفاده از رنگهای مکمل روش بسیار مناسبی برای زیبا تر کردن فضا میباشد ، برای این منظور می توانید بعد از انتخاب فرش مورد نظرتان سایر وسایل مانند کوسن های مبلمان و یا پرده را با رنگ های مکمل آن تهیه نمایید.

ایجاد تضاد

گاهی هم طرح و یکرنگ بودن همه وسایل در یک محیط باعث بی روح شدن فضا خواهد شد ، بنابراین بهتر است جهت ایجاد حس شادی و جذابیت بیشتر فرشی انتخاب نمایید که طرح و رنگ آن با سایر وسایل کمی در تضاد باشد. اگر در خانه خود بیشتر از رنگ های روشن استفاده کردید و بافت و طرح کمی در وسایلتان وجود دارد ، بهترین انتخاب میتواند یک فرش با رنگ های تیره ی غالب و طرح و نقش های نسبتا بزرگ باشد.

انتخاب فرش مناسب با سبک زندگی

فرهنگ و سبک زندگی شما عامل تاثیرگذار دیگریست. در انتخاب نوع و رنگ فرش ، اگر عادت دارید با کفش بیرون در خانه رفت و آمد داشته باشید و یا میهمانی هایتان به گونه ایست که اکثرا با کفش بر روی فرش پا میگذارند و یا اگر کودک نوپایی دارید بهتر است فرشی انتخاب کنید که طیف رنگی آن تیره و سایز آن کوچک باشد. چرا که علاوه بر دیرتر نشان دادن کثیفی ، شستشوی آسان تری نیز خواهد داشت.

 

 

نوشته ۹ نکته کاربردی استفاده از فرش دستباف در دکوراسیون داخلی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/9-%d9%86%da%a9%d8%aa%d9%87-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b1-%d8%af%da%a9%d9%88%d8%b1%d8%a7%d8%b3%db%8c%d9%88%d9%86/feed 0
بهتر است نسبت طول و عرض تابلو فرش چقدر باشد؟ https://arazfarsh.com/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%b7%d9%88%d9%84-%d9%88-%d8%b9%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%d9%82%d8%af%d8%b1-%d8%a8 https://arazfarsh.com/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%b7%d9%88%d9%84-%d9%88-%d8%b9%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%d9%82%d8%af%d8%b1-%d8%a8#respond Sun, 13 Sep 2020 07:59:02 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7698 نوشته بهتر است نسبت طول و عرض تابلو فرش چقدر باشد؟ اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
مهم ترین فاکتوری که می‌تواند نسبت طول و عرض تابلوفرشی را که می‌خواهید برای منزلتان انتخاب کنید را تعیین کند. نسبت عرض به ارتفاع دیواری که تابلو فرش قرار است روی آن دیوار نصب شود، می‌باشد.

تزئین دکوراسیون منزل با تابلو فرش دستباف
تزئین دکوراسیون منزل با تابلو فرش دستباف

به زبان ساده هرچقدر عدد حاصل از نسبت عرض دیوار به ارتفاع آن نزدیک به همین تناسب در عرض و ارتفاع تابلو فرش باشد. این تناسب و هارمونی زیبایی و چشم نوازی بیشتری به تابلو فرش نصب شده در دیوارتان خواهد داد. اما اگر از دیدگاه هنری و زیبایی شناسی به صروت مطلق نگاه کنیم تناسب ابعاد تابلو فرش هرچقدر به نسبت طلایی که با تقریب مناسبی عدد ۱٫۶۱۸ می‌باشد، نزدیک باشد، چشم نوازی و زیبایی بصری بیشتری خواهد داشت و در توافق با طبیعت می‌باشد.

شاید در نگاه اول این مطلب پیش پا افتاده باشد اما واقعیت این است که متاسفانه فاصله گرفتن جوامع امروزی از اصول معماری و هنری باعث آسیب های زیادی از نظر روحی و روانی به افراد جامعه شده است.

ما هرچقدر در توافق و تناسب با اصول طبیعت و اصول هنری باشیم، بی شک میزان لذت ما از زندگی بیشتر خواهد بود.

نکات هنری زیادی در انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف تاثیر دارد که به در مقالات بعدی این فاکتورها را خدمتتان ارائه خواهیم کرد.

نوشته بهتر است نسبت طول و عرض تابلو فرش چقدر باشد؟ اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d8%b3%d8%a8%d8%aa-%d8%b7%d9%88%d9%84-%d9%88-%d8%b9%d8%b1%d8%b6-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%d9%82%d8%af%d8%b1-%d8%a8/feed 0
آفتاب همیشه از مشرق طلوع می‌کند https://arazfarsh.com/%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%87%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%82-%d8%b7%d9%84%d9%88%d8%b9-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%a9%d9%86%d8%af https://arazfarsh.com/%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%87%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%82-%d8%b7%d9%84%d9%88%d8%b9-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%a9%d9%86%d8%af#respond Mon, 17 Aug 2020 15:53:48 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7554 نوشته آفتاب همیشه از مشرق طلوع می‌کند اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
سال هاست که سردمداران دنیا، کشور ایران و مشرق زمین که در گذر زمان مهد تمدن های فاخر بشریت بوده را جهان سوم خطاب می‌کنند.

از دید کسانی که زندگی را در متریال ها و اجسام و… محدود می‌کنند، واضح است که هنر جایگاهی نخواهد داشت. یا دست کم اصالتی نخواهد داشت و تنها تکنولوژی و ابزارهایی که صرفا برای رفاه مادی انسان ها ساخته می‌شود جوامع مختلف را در تراز جهان اول یا سوم قرار می‌دهد.

اما افسوس که کناره گیری هنر از جوامع بشری، روح و روان انسان ها را به سمت افسردگی و پژمردگی و فسادهای اخلاقی سوق می‌دهد. هیچ نیازی به دادن آمار و ارقام از افسردگی ها و فسادهای موجود در جامعه نیست چون چشمان و افکار تک تک شما مخاطبان ترازوی برحقی است که خیلی با دقت اوضاع را می‌سنجد.

حیاطی از بازار بزرگ تبریز
حیاطی از بازار بزرگ تبریز

ایران زمین در زمینه هنرهای مختلف در طول تاریخ همیشه جایگاه شاخصی داشته و هم اکنون هم دارد. هنر معماری، هنر موسیقی، هنرهای فولکلور محلی، اشعار و داستان و هزاران هنر اصیل دیگر…

تابلو فرش دستباف سردرود هم یکی از هنرهای اصیل ایران زمین می‌باشد که قدرت رقابت و عرض اندام در مقابل هنرهای نوظهور را به خوبی داراست. اینکه تابلو فرش دستباف در سطح جهانی شناخته نشده و تبادلات آن اعداد قابل توجهی نمی‌باشد، تماما به دلیل ضعف متولیان امر فرهنگ و هنر در کشورمان می‌باشد و هیچ ارتباطی به توان رقابتی این محصول هنری ندارد.

جای تاسف است که درباره هنر تابلو فرش دستباف با آن همه ارزش افزوده و پتانسیل حمل فرهنگ به نقاط مقصد و اشتغال زایی و … شما تنها یک کلیپ فاخر به زبان های زنده دنیا برای معرفی این هنر صنعت در هیچ کجای فضای مجازی پیدا نمی‌کنید.

البته ناگفته نماند که شرکت آرازفرش تنها انتقادگر و منتظر نیست بلکه در حال آماده سازی محتوای مختلف برای معرفی و اعتلای هر چه بیشتر این هنر صنعت هستیم.

امید آن داریم که شما هنرمندان گرامی و فعالین عرصه تابلو فرش دستباف با معرفی آرازفرش به دیگر بافندگان، ما را در این امر یاری فرمایید.

 

نوشته آفتاب همیشه از مشرق طلوع می‌کند اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d8%a2%d9%81%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%87%d9%85%db%8c%d8%b4%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b4%d8%b1%d9%82-%d8%b7%d9%84%d9%88%d8%b9-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%da%a9%d9%86%d8%af/feed 0
درد و دلی با مشتریان و فعالان عرصه تابلو فرش دستباف https://arazfarsh.com/%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4 https://arazfarsh.com/%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4#respond Mon, 03 Aug 2020 14:08:19 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7499 نوشته درد و دلی با مشتریان و فعالان عرصه تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
نمیدانم از گسترش فضای مجازی و راه افتادن فروشگاه های اینترنتی در زمینه تابلو فرش دستباف ابراز تاسف کنم یا خوشحالی.

از طرفی وجود و حضور بازار مجازی در زمینه تابلو فرش دستباف فضای سنتی بازار را به فضایی رقابتی و مهیج تبدیل کرده و قدمی در راستای تحقق حقوق خریداران و مشتریان برداشته است. از طرفی نیز صد افسوس که در این بازار مجازی، متخصصان عرصه اینترنت و طراحان سایت که هیچ تخصص و پیشینه ای در زمینه تابلو فرش دستبافت ندارند، گوی سبقت را از متخصصین و متعهدین به فرش و تابلو فرش ربوده اند.

بافت سنتی بازار فرش و تابلو فرش تبریز
بافت سنتی بازار فرش و تابلو فرش تبریز

نمیخواهم اسم ببرم اما برخی سایت های فعال در زمینه فرش و تابلو فرش دستباف صرفا واسطه ای بیش نیستند و فقط جمعی از متخصصین کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند که صرفا توانسته اند سایت خود را تاسیس کرده و با تبلیغات برای آن، طیف وسیعی از مشتریان نخ و نقشه و تابلو فرش را جذب خود کنند.

حال آنکه کارشان صرفا سفارش نخ و نقشه از تبریز یا مشهد و بالا بردن قیمت آن و برداشتن سود واسطه گری و فرستادن آن برای خریداران نخ و نقشه و تابلو فرش می‌باشد.

خلاصه اینکه فضای مجازی هم محاسن و هم معایب مخصوص به خودش رو داره. تیم شرکت آرازفرش که همگی اهل سردرود، پایتخت تابلو فرش دستباف جهان هستیم و این هنر اصیل با پوست و گوشتمان آمیخته شده و نسل های گذشته مان همگی بافنده بوده اند و خود نیز در دوران جوانی بافندگی می‌کردیم، رسالت خود میدانیم وارد رقابت بازار مجازی تابلو فرش دستبافت شده و اجازه ندهیم واسطه ها جیب مردم را خالی کنند.

نوشته درد و دلی با مشتریان و فعالان عرصه تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%af%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4/feed 0
رج شمار چیست ؟ مفهوم رجشمار در تابلو فرش دستباف https://arazfarsh.com/%d8%b1%d8%ac-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa https://arazfarsh.com/%d8%b1%d8%ac-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa#respond Thu, 30 Jul 2020 15:11:32 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7473 نوشته رج شمار چیست ؟ مفهوم رجشمار در تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
در این مقاله به مفهوم رج شمار در تابلو فرش دستبافت میپردازیم و به سوالات زیر پاسخ میدهیم

رج شمار چیست؟ تراکم گره چیست؟

معنی رج شمار در تابلو فرش دستباف چیست ؟

تفاوت رج شمار افقی با رج شمار عمودی چیست؟

از کجا بفهمیم رج شماری که فروشنده ادعا می‌کند رج شمار واقعی تابلو فرش است؟

آموزش نحوه تشخیص رج شمار تابلو فرش دستباف ؟

رج شمار یک مفهوم قراردادی بین بافندگان در هنر قالیبافی میباشد. این قرارداد سالیان سال است که بین بافندگان فرش مخصوصا بافندگان منطقه آذربایجان رواج دارد که به آن تراکم گره نیز گفته می‌شود.

رج شمار تابلو فرش به معنی تعداد گره موجود در هر ۷ سانتیمتر از تابلو فرش می‌باشد. مثلا رج شمار ۵۰ یعنی در این تابلو فرش در هر ۷ سانتیمتر، ۵۰ عدد گره وجود دارد. هر چه رجشمار تابلو فرش بیشتر شود نشان از ریزبافت تر و ظریف تر بودن تابلو فرش است که باعث بالا رفتن ارزش و قیمت آن می‌شود.

نحوه تشخیص رج شمار (تراکم گره) تابلو فرش
نحوه تشخیص رج شمار (تراکم گره) تابلو فرش

توجه : جهت مشاهده عکس در سایز بزرگتر اینجا کلیک کنید

یک نکته‌ی دیگر اینکه ممکن است رجشمار تابلو فرش در راستای افق و عمود با همدیگر متفاوت باشد. برای این منظور شما میتوانید تعداد گره های موجود در هر ۷ سانت (مهم نیست این ۷ سانت از کجای تابلو فرش انتخاب شود) را بشمارید. عدد بدست آمده رج شمار تابلو فرش می‌باشد. اگر این شمارش را در راستای عمود انجام دهید رج شمار عمودی و اگر در راستای افق انجام دهید رج شمار افقی حاصل میشود.

و در آخر اینکه رج شمار نمادی از تراکم گره ها و معیاری برای ارزش گذاری تابلو فرش می‌باشد.

نوشته رج شمار چیست ؟ مفهوم رجشمار در تابلو فرش دستباف اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d8%b1%d8%ac-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/feed 0
مزایا و معایب خرید آنلاین تابلو فرش از سایت های اینترنتی https://arazfarsh.com/%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4 https://arazfarsh.com/%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4#respond Sun, 26 Jul 2020 15:08:33 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7424 نوشته مزایا و معایب خرید آنلاین تابلو فرش از سایت های اینترنتی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
در این مطلب میخواهیم مزایا و معایب خرید آنلاین تابلو فرش و مقایسه اون با خرید از فروشگاه های حضوری را خدمت شما توضیح دهیم.

چند تا از سوالاتی که در این مطلب پاسخ داده میشود :

تابلو فرش را از سایت اینترنتی بخریم یا فروشگاه فیزیکی و حضوری ؟

چرا قیمت تابلو فرش دستباف در خرید اینترنتی پایین تر است ؟

چگونه برای خرید تابلو فرش به سایت ها اعتماد کنیم ؟

آیا تابلو فرشی که از طریق سایت های اینترنتی میخریم بعد از تحویل دقیقا مشابه عکس موجود در سایت است؟

اگه از تابلو فرشی که از سایت آرازفرش خریدیم راضی نبودیم امکان عودت تابلو فرش وجود دارد؟

فروشگاه های تابلو فرش در بازار تبریز
فروشگاه های تابلو فرش در بازار تبریز

متاسفانه از قدیم الایام بافت سنتی و شیوه های قدیمی مقاومت سرسختانه ای در مقابل روش های نوین و پرمزیت نشان می‌دهند. حتما در بسیاری از موارد شاهد این مقاومت بوده اید. خیلی دور نیست سالیانی که ویدئو پلیرها و سی دی پلیرها را در پارچه ای بصورت مخفیانه جا به جا می‌کردیم. جامعه مقاومت سرسختانه ای در مقابل تکنولوژی و تغییرات نشان می‌دهد. اما علیرغم این مقاومت همیشه شیوه های نوین که دارای مزیت باشند جایگزین شیوه های دست و پا گیر خواهد شد.

شاید هزاران دلیل شنیده باشید که نباید تابلو فرش دستباف رو ندیده و لمس نکرده خرید. یا استدلال های بی‌شماری که فروشنده های حضوری تابلو فرش برای منصرف کردن شما از خرید اینترنتی بیان می‌کنند. در این نوشته قصد داریم خیلی صادقانه و تخصصی، مزایا و معایب خرید اینترنتی و آنلاین تابلو فرش را بررسی کنیم.

مزایای خرید آنلاین و اینترنتی تابلو فرش

۱ – تنوع بیشتر طرح ها و امکان مقایسه طرح های مختلف

بزرگترین فروشگاه های فیزیکی تابلو فرش هم در نهایت شاید صد یا دویست طرح از تابلو فرش های مختلف داشته باشند، اما سایت آرازفرش بیش از ۶۰۰ طرح از تابلو فرش های مختلف دارد که قطعا قدرت و بازه‌ی انتخاب مشتری را بالا می‌برد.

۲ – همیشه در دسترس بودن سایت

شاید مقایسه و مشاهده طرح های مختلف در فروشگاه های فیزیکی در زمانی خاص امکان پذیر باشد. اما شما می‌توانید هروقت که دلتان خواست در گوشی یا لپتاپ خود در همه ساعات شبانه روز بصورت چندین ساعت مداوم به مقایسه و مشاهده طرح ها بپردازید.

فروشگاه اینترنتی تابلو فرش دستباف

۳ – خرید بدون واسطه از بافنده با قیمت مناسب

تابلو فرشی که در شهر شما در یک فروشگاه ارائه می‌شود قطعا از طریق چندین واسطه از بافنده خریداری شده و به شهر محل سکونت شما رسیده است. اما شرکت آرازفرش واقع در شهر سردرود، پایتخت تابلو فرش جهان، در راستای رعایت اصول رقابتی و برای کاهش قیمت تابلو فرش مستقیما از بافنده خریده و با سود منصفانه تابلو فرش ها را ارائه می دهد.

۴ – خرید تابلو فرش با اصالت تولیدِ شهر سردرود، پایتخت تابلوفرش جهان

خوشبختانه شهرهای دیگری از کشورمان نیز اقدام به تولید تابلو فرش کرده اند اما متاسفانه به دلایلی محصول تولیدی به هیچ وجه اصالت و کیفیت تابلو فرش های تولید شده در سردرود را ندارند. شرکت آرازفرش، تابلو فرش های تولید سردرود را در سایت خود ارائه می‌کند تا هم بازاری برای فروش مستقیم بافنده ها ایجاد شود و هم خریداران تابلو فرش بتوانند با قیمت منصفانه محصولی اصیل را خریداری کنند.

این مطلب را نیز بخوانید : همه چیز درباره تابلو فرش دستباف سردرود

۵ – خرید از متخصصان تابلو فرش

کارشناسان سایت آرازفرش که خود از بافندگانی هستند که تحصیلات آکادمیک را نیز گذرانیده و به صورت تمام وقت تخصص و تجربه خود را در زمینه انتخاب و خرید تابلو فرش برای سلیقه های مختلف به صورت رایگان در قالب مشاوره و متن های تخصصی در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

۶ – دسترسی از همه نقاط دنیا

شاید در شهر محل سکونت شما اصلا گالری و فروشگاه تابلو فرش وجود نداشته باشد. یا ممکن است شما در خارج از ایران ساکن باشید اما به هنر اصیل تابلو فرش دستباف علاقه مند باشید. در اینصورت میتوانید با کارشناسان ما از طریق واتساپ تماس گرفته و حتی خرید هم انجام دهید. آرازفرش امکان ارسال تابلو فرش به خارج از کشور را نیز مهیا کرده است.

تیمچه مظفریه بازار تبریز
تیمچه مظفریه بازار تبریز

معایب خرید آنلاین و اینترنتی تابلو فرش

۱- عدم امکان رویت و لمس تابلو فرش

شاید مهم ترین دلیلی که شما را از خرید اینترنتی تابلو فرش منصرف کند، عدم امکان رویت حضوری و لمس تابلو فرش باشد. شرکت آرازفرش برای حل این مشکل و دغدغه مشتریان، امکان پرداخت مبلغ بعد از تحویل درب منزل و سنجش کیفیت و اصالت تابلو فرش را فراهم کرده است. همچنین امکان عودت تابلو فرش در صورتی که طرح باب میل شما نباشد فراهم میباشد. ( شرایط بازگرداندن تابلو فرش )

۲- مشکل اعتماد به خرید اینترنتی با وجود کلاهبرداری های مختلف

شرکت آرازفرش با سابقه چندین ساله فعالیت در زمینه تولید و توزیع تابلو فرش، دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت معدن و تجارت، نماد ساماندهی از وزارت ارشاد میباشد که این مجوز ها به عنوان اعتبار و تضمین فعالیت آرازفرش میباشد. شما میتوانید با مراجعه به قسمت پایینی صفحه اصلی سایت این مجوزها را مشاهده کنید.

به خاطر داشته باشید که مبلغ تابلو فرش بعد از تحویل و رویت درب منزل پرداخت می‌شود.

جمع بندی نهایی

سعی کردیم تمام مزایا و معایب خرید آنلاین تابلو فرش دستباف را برای شما شرح دهیم. تمام مزایا را آرازفرش برای شما فراهم کرده و برای معایب آن نیز راهکارهایی اندیشیده است. امیدواریم بتوانیم در راستای ارائه خدمات شایسته برای مشتریان خرید اینترنتی قدم برداریم. هر سوال و نظری که در این باره داشته باشید میتوانید در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته مزایا و معایب خرید آنلاین تابلو فرش از سایت های اینترنتی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%d9%85%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%a7-%d9%88-%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d8%a8-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a2%d9%86%d9%84%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4/feed 0
کاهش صادرات تابلو فرش و فرش دستباف ایرانی https://arazfarsh.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81 https://arazfarsh.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81#respond Sun, 12 Jul 2020 16:09:55 +0000 https://arazfarsh.com/?p=7382 نوشته کاهش صادرات تابلو فرش و فرش دستباف ایرانی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
فرش و تابلو فرش دستباف در تمام دنیا با نام ایران شناخته می‌شود. هنر-صنعت فرش ایران که تا چند سال اخیر طبق آمارها، حدود ۲ میلیون بافنده و بیش از ۵ میلیون نفر سایر حرفه ها در آن اشتغال داشته و کسب درآمد می کردند، نقش به سزایی در اشتغال‌زایی، ارز آوری و امنیت اجتماعی کشور داشت اما در چند سال گذشته به دلیل تحریم‌ها صادرات آن با مشکلاتی روبه رو شده است. در این گزارش علل و عواقب کاهش صادرات تابلو فرش و فرش دستباف را بررسی می‌کنیم.

بی توجهی مسئولین به هنر صنعت تابلو فرش و فرش دستباف

حمید کارگر، رئیس انجمن علمی فرش ایران از بی توجهی تمامی ارکان دولتی به هنر صنعت فرش و تابلو فرش دستباف و تحریم های داخلی و خارجی که صادرات این محصول ارز آور را کاهش داده است، انتقاد کرد.

بافت فرش دستباف
فرش دستباف

به گفته وی؛ در دو سال اخیر و پیش از شیوع ویروس کرونا، صادرات فرش و تابلو فرش دستباف ایران، حدود یک هفتم کاهش داشته است. در افت صادرات و از دست دادن بازارهای جهانی رکورد زده ایم که به زودی نتایج این تنزل صادراتی در تولید و اشتغال نیز اثرات خود را نشان خواهد داد. از یک سو تورم داخلی، بالا رفتن هزینه‌های تولید و افزایش بهای مواد اولیه کار را بر تولیدکنندگان سخت کرده است و از سوی دیگر معیشت خانوارهای قالیباف دچار بحران شده است و در کنار این ها با کاهش صادرات، تجارت فرش نیز دچار رکود شده است.

آمار کاهش صادرات فرش

پیش از خروج آمریکا از برجام ؛ صادرات فرش روندی صعودی داشت به گونه‌ای که از ۲۹۰ میلیون دلار در پایان سال ۹۴ به ۳۵۹ میلیون دلار در پایان سال ۹۵ و ۴۲۶ میلیون دلار در پایان سال ۹۶ رسید. اما شوربختانه از سال ۹۷ این روند افزایشی جای خود را به روندی کاهشی داد چنان که در پایان سال ۹۷ تنها ۲۳۸ میلیون دلار فرش دستباف از کشورمان صادر شد. بنا بر آمار غیررسمی این عدد در پایان سال ۹۸ در حد ۶۰ میلیون دلار باقی ماند. مهمترین علل این کاهش صادراتی از یک سو تحریم‌های خارجی و از سوی دیگر خودتحریمی‌های داخلی میباشد.

براساس آمار مرکز ملی فرش ایران، آمریکا بزرگ‌ترین خریدار فرش ایران است و سال ۹۶، ۱۸۶۴۲۴۱ کیلو گرم فرش به ارزش ۱۲۵۶۴۲۳۲۸ دلار آمریکا صادر شده است که به گفته فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران این رقم در سال ۹۸ به صفر رسیده است. آلمان در رتبه دوم خریدار فرش ایرانی قرار دارد.

میتوان گفت که تحریم‌های غیرمستقیم نیز  بر اقتصاد فرش اثر گذاشته است. از جمله: افزایش ریسک و هزینه‌های صادرات، دشواری در نقل و انتقال ارز و مراودات بانکی، سیاست‌های نادرست داخلی و خودتحریمی‌ها؛ برای نمونه بالا بردن تعرفه واردات ابریشم و نیز دردسرهای گمرکی و مشکلات مربوط به بازگرداندن ارز که ربط مستقیمی به تحریم‌های خارجی ندارند. بی‌توجهی یا کم‌توجهی از سوی دولتمردان و فقدان برنامه جامع توسعه بازار در این صنعت و بی‌بهره ماندن از تسهیلات حمایتی را نمی‌توان به پای تحریم‌های خارجی نوشت.

فرش دستباف ایرانی
فرش دستباف ایرانی

اثرات تحریم بر کاهش صادرات تابلو فرش و فرش

بهرامی رئیس کمیسیون فرش دستباف، در رابطه با دلایل کاهش صادرات فرش و تابلو فرش در سال ۹۸ گفت: دولت آمریکا بعد از صنعت موشکی کشور، فرش دستباف را تحریم کرده است. وی افزود: بعد از تحریم آمریکا لازم بود دولت تمهیداتی را فراهم کند تا صادرات به کشور‌های دیگر انجام شود، اما متاسفانه بانک مرکزی دستور العملی را به نام رفع تعهدات ارزی را ابلاغ کرد که این دستورالعمل سد و دست انداز بلندی برای صادرات فرش شد. بهرامی بیان کرد: عدم حضور تجار خارجی در نمایشگاه‌های فرش و کاهش میل و رغبت بازرگانان به صادرات فرش با ابلاغ دستور العمل رفع تعهدات ارزی باعث کاهش صادرات فرش دستباف شده و روند کاهش صادرات تا امسال هم ادامه پیدا کرده است.

رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران گفت: افرادی که از پشت دار قالی بلند می‌شوند به سراغ مشاغلی می‌روند که درآمد بیشتری داشته باشد. تسهیلاتی به قالیبافان پرداخت نمی‌شود بیمه آن‌ها نیز حذف شده است و به نوعی مسئولان با تصمیم‌هایی که گرفتند آسیب‌هایی که تحریم‌ها ایجاد کرده را بیشتر کردند و رقابای خارجی بازار‌های جهانی را از کشور ما گرفته اند. وی بیان کرد: در سال‌های گذشته فرش ایران رتبه اول را در جهان داشت، اما سال گذشته به رتبه سوم نزول کردیم و امسال هم با روندی که وجود دارد به جایگاه پایین تری می‌رویم. وی افزود: کشور‌های پاکستان، مصر هند و ترکیه جایگاه بالاتری در تولید فرش در جهان نسبت به کشور ما پیدا کرده اند.

فرش، پرچم دار هنر ایرانی

بهرامی درباره راه حل برون رفت از این رکود در صادرات فرش دستباف گفت: دولت آمریکا فرش دستباف ایران را را تحریم کرد، زیرا فرش پرچم هنری ایران محسوب می‌شود و تولید فرش دستباف مکمل توسعه کشاورزی و دامپروری محسوب می‌شود. وی ادامه داد: در مقابل این تحریم دولت باید از تولید کنندگان از طریق بیمه، پرداخت تسهیلات کم بهره و حذف مالیات حمایت و راه صادرات را آسان می‌کرد.

مغازه های تابلو فرش
مغازه های تابلو فرش

بهرامی بیان کرد: ظرفیت تولید سالانه این کالای فاخر در کشور بیش از ۶ میلیون متر مربع با اشتغال‌زایی چند میلیون نفر و ارز آوری میلیاردی است. به نوعی تنها صنعت بومی سازی کشور است که در افزایش درآمد خانوارهای روستایی و شهری و عشایری نیز بسیار مهم و مورد توجه است.

این مطلب را نیز بخوانید : همه چیز درباره تابلو فرش دستباف سردرود

با توجه به وجود زیر ساختهای کامل و وفور مواد اولیه، گنجینه‌های طرح و نقش و منابع انسانی ماهر، برند ملی و جهانی و سرمایه کم برای راه‌اندازی کسب و کار این مزیت نسبی وجود دارد که میلیون‌ها نفر به این صنعت اشتغال داشته باشند. متاسفانه به دلایل موانع حاصل از تحریم و تشدید اثرات این تحریم ها توسط تصمیمات خلق‌الساعه برخی مسئولان داخلی شاهد تعطیلی کارگاههای تولیدی و کاهش شدید صادرات به ۱۰ درصد سنوات گذشته هستیم.

قوانین داخلی مسبب کاهش صادرات تابلو فرش و فرش

در این اوضاع و احوال بسیار سخت ، در سال “جهش تولید ” انتظار می رفت که مسئولان تصمیم گیر برای حیات این هنر صنعت ملی اقدام حمایتی بنمایند. اما شاهد هستیم که علاوه بر اینکه در موضوعات بیمه قالیبافان ، مالیات ، گمرک ، تسهیلات کم بهره ، تبلیغات داخلی ، اقدامی صورت نگرفت بلکه با مصوباتی همچون پیمان سپاری تیر خلاص را به پیکر این صنعت زدند و باعث شدند صادرات فرش ایران در سال ۹۸ به ۷۰ میلیون دلار ( ۱۵ درصد سنوات قبل ) کاهش پیدا کند. که با ادامه این روند و نگاه های ضد تولیدی یقیناً در سال ۹۹ شاید این صادرات حداقلی هم نخواهیم بود و رتبه و جایگاه فرش ایران به پایین ترین میزان خود در طول تاریخ خواهد رسید .

بهرامی بیان کرد: بانک مرکزی با مصوبه تعهدات ارزی راه صادرات را بسته است و اگر صادراتی رخ ندهد، تولیدی هم نداریم. وی گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از کارگاه‌های تولید فرش تعطیل شده اند. همان گونه که دولت از صنایع خودرو حمایت کرد می‌تواند از کارگاه‌های فرش هم حمایت کند. وی افزود: از سال ۹۳ هیچ قالیبافی بیمه نمی‌شود و کسانی که بیمه بودند بیمه آن‌ها حذف شده است که تمام این اقدامات ضد تولید است.

اثرات ویروس کرونا بر صنعت فرش و تابلو فرش

وی ادامه داد: در سال ۹۹ با شیوع کرونا بیشتر کارگاه‌های فرش تعطیل شدند و نمایشگاه‌های فرش هم برگزار نشد. قیمت مواد اولیه به خصوص ابریشم و پشم به شدت افزایش پیدا کرده است و فرش و تابلو فرش های تولید شده نیز خریداری ندارد و پیش بینی می‌کنیم بدترین سال را در بازار فرش داشته باشیم. بهرامی گفت: تولید فرش به گونه‌ای نیست که اگر کارگاهی تعطیل شود به آسانی بتوانیم دوباره آن را راه اندازی کنیم و اگر دار قالی از خانه‌ها جمع شود راه اندازی مجدد آن تقریبا محال است.

با توجه به موضوع ویروس کرونا که هم بازارهای داخلی و هم خارجی را تحت تاثیر قرار داده است انتظار داشتیم که دولت برای خسارت های وارده به کارگاه ها و فروشگاه ها تعطیل شده تمهیدات حمایتی را در دستور کار قرار دهد. اما این حداقل‌ها نیز انجام نگرفت و با توجه به کاهش فروش داخلی و تقریباً قطع صادرات فرش دستباف ، و افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز جهت راه اندازی کارگاه‌های فرش دستباف پیش بینی می شود سال ۹۹ سال نابودی این تنها هنر صنعت فاخر که برند جهانی را با خود یدک می‌کشد، باشد.

گناه بی‌کاری بافندگان و تعطیلی کارگاه های تولیدی ، تعطیلی فروشگاههای فرش دستباف داخلی و عدم سرمایه گذاری صادر کنندگان همه و همه بر گردن مسئولانی است که صدای این جهاد گران تولیدی را نشنیدند و حمایتی برای ماندگاری این ارزشمند ترین کالای تولیدی ایرانی ننمودند. بزودی چند میلیون نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه می‌شود که باید متذکر شد این افراد شغل و مهارت دیگری ندارند و ضربه سنگینی به بدنه کشاورزی و دامپروری وارد خواهد شد که جبران این خسارت‌ها غیر ممکن خواهد بود. پس تا دیر نشده باید تدبیری اندیشیده شود.

نوشته کاهش صادرات تابلو فرش و فرش دستباف ایرانی اولین بار در گالری تابلو فرش آراز فرش تبریز. پدیدار شد.

]]>
https://arazfarsh.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d9%84%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d9%81/feed 0